Látogatottság növelés 1
Hatékony linképítés 2
Linkcsere program 3

A bárányhimlő tünetei

Amíg nem ismerték a bárányhimlő elleni védőoltást, úgy tartották, érdemes gyermekkorban minél hamarabb átesni a cseppfertőzéssel terjedő vírusos megbetegedésen. Később bebizonyították, még az egészséges gyermekek esetén is gyakran lépnek fel szövődmények, így jobb a két adagból álló oltási sorral védekezni ellene.

A bárányhimlő tünetei

A bárányhimlő tünetei megviselik a betegeket: egész testet beborító, viszkető pöttyök jelennek meg, emellett gyakori a láz. Először apró foltok, majd göbcsék (papulák) jelentkeznek, és szinte ugyanazon a napon a harmatcseppekre emlékeztető hólyagok (vezikulák) is megjelennek, az egész testen. Néha csak pár tucat, néha akár 4-500 is előbújik. A hólyagokban lévő folyadék pár nap alatt zavarossá, aztán gennyessé válik, majd a közepe behúzódik, és összeszárad.

A tünetek nyűgössé teszik a bárányhimlős betegeket, ráadásul a szájnyálkahártyán jelentkező hólyagok miatt nehézzé válik a folyadék és táplálék bevitele.

A bárányhimlő kezelése

A viszketést csak nagyon vékonyan szórt mentolos hintőporral szabad enyhíteni, a hólyagos bőrt krémmel, habbal bekenni tilos, nedves borogatást se tegyünk rá, és a rázókeveréket is kerüljük. A felülfertőzés veszélye miatt folyamatosan tisztán kell tartani a bőrt, szappannal és vízzel gyakran kell lemosni.

A bárányhimlős beteget szobahőmérsékleten érdemes ápolni, és kerüljük a szabad levegőre vitelt, mert könnyen megfertőz másokat, illetve őt is újabb fertőzések érhetik. Aki egyszer már túlesett a bárányhimlőn, az többet nem kaphatja el, legyen akármilyen korban.